Dotácie na stravu v školskom roku 2021/2022 - zmena

Dňa 01. augusta 2021 nadobudnú účinnosť právne úpravy zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov.

Dňa 01. augusta 2021 nadobudnú účinnosť právne úpravy zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v znení neskorších predpisov, ktoré od 01. septembra 2021 prinášajú nasledovné zmeny v poskytovaní dotácií na stravu:

- ukončenie plošného poskytovania dotácie na stravu detí v ZŠ a poslednom ročníku MŠ,

- dotáciu na stravu, teda „stravovanie zadarmo“ už bude možné poskytnúť len pre:

1) dieťa žijúce v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,

(potvrdenie vydáva Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny)

2) dieťa žijúce v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške životného minima,

(potvrdenie vydáva Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny)

3) dieťa, ktoré navštevuje posledný ročník materskej školy alebo základnú školu a žije v domácnosti, v ktorej si ani jeden člen domácnosti neuplatnil na toto dieťa nárok na sumu daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa, ktoré dovŕšilo šesť rokov veku a nedovŕšilo 15 rokov veku, žijúce s ním v domácnosti podľa osobitného predpisu

( zákonný zástupca je povinný vyplniť a predložiť čestné vyhlásenie)

- zvýšenie sumy dotácie na stravu na 1,30 eura za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo výchovnovzdelávacej činnosti v MŠ alebo vyučovania v ZŠ (aj individuálne vzdelávanie) a odobralo stravu.

Vyššie uvedené potvrdenia/čestné vyhlásenie je zákonný zástupca povinný pre uplatnenie nároku na bezplatné stravovanie dieťaťa/žiaka od 01.09.2021 doručiť do podateľne Obecného úradu osobne alebo poštou v termíne do 01.08.2021.

Zákonní zástupcovia detí/žiakov, ktorí nemajú nárok na dotáciu, budú platiť za stravu a réžiu vo výške podľa platného VZN.

Obec Plavecký Štvrtok  vybavuje žiadosti o dotácie len pre deti/žiakov, ktoré navštevujú školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obce.